רוטרי "עמיתים" נהריה
חזרה לעמוד קודם

פעילות האפיק לשירות הקהילה                מועדון רוטרי "עמיתים" - נהריה

 

 

מאז הקמתו לפני שש שנים חרט המועדון על דגלו את השירות לקהילה כיעדו העיקרי. בצד הפעילות המקובלת של מבצעים כמו "קימחא דפיסחא" בחג הפסח, תלושי קניה לנצרכים בראש השנה, תרומות ייחודיות בגלוי ובסתר וכו', מתקיימות פעיליות יחודיות המתוארות להלן:

 

 

א. הילד עם צרכים מיוחדים

עוד בתחילת דרכנו הוחלט לסייע לילדים עם מוגבלויות שונות כמו ילדים בדיאליזה, ילדים המטופלים במכונים להתפתחות הילד, ילדים עם פיגור או שיתוק מוחין וכו'. תחילה התבצע תהליך מיפוי צרכים

שערכנו באמצעות מפגשים עם מטפלים באוכלוסיה זו . מזיהוי הצרכים הוברר כי הילדים כשלעצמם מטופלים ברמה סבירה ויותר ע"י הגורמים המקצועיים המוסדיים או הקהילתיים. אולם הוברר שלא קיים טיפול בהורים, הנאלצים להתמודד עם המצב, כמעט ללא ידע וללא כלים. ההורה הוא זה שמתמודד יום יום עם קשיי הילד וצרכיו המורכבים ובמקביל להמשיך לנהל את הבית ולקיים את ההתחייבות כלפי התא המשפחתי, תוך עמידה בציפיות שאר הילדים, המוצאים עצמם לא אחת פגועים מהמצב. על כן החלטנו לקחת על עצמנו משימה מורכבת זו ולטפל בהורים.

הפעולה הראשונה הייתה קיום "יום העשרה", במסגרתו נפגשה קבוצת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לסדנת עיון בבית מלון חוף התמרים. לאחר מס' הרצאות וארוחת צהריים נערך טיול קצר שסייע בהפגת מתחים ולחצים. היום הסתיים בתחושה של ביחד והצורך בהמשך פעילות מסודרת לרווחת ההורים בדמות קבוצת תמיכה שתיפגש על בסיס קבוע.

בעקבות יום ההעשרה הראשון הקימונו "קבוצת תמיכה". מאז אוקטובר 2003 ועד עתה מתקיים חודש בחודשו בימי ה' האחרון של כל חודש מפגש של קבוצת תמיכה להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

בכל מפגש מועלה נושא שמשותף לרוב ההורים , הנושאים הנבחרים מועברים על ידי אנשי מקצוע - לעתים ע"י חברי המועדון ובהרבה מקרים ע"י מומחים מהביטוח הלאומי, מרפאות בעסוק, פסיכולוגים, אנשי חינוך ועוד. את המפגשים מלווים חברות וחברי המועדון, המטפלים גם בבעיות הארגוניות.

אחת לשנה מתקיים יום העשרה להורים כמו

*יום כייף בחמד גדר.

*ערב העשרה במלון חוף התמרים ,עם קטעים אומנותיים.

*יום פינוק לנשים.

*הבאת הצגות מקצועיות כמו "החיוך של אלון" שהתקיימה במרכז אנגל שבביה"ח.

ב-10 בינואר 2007 נקיים יום העשרה במלון חוף התמרים בעכו בנושא:

" הורים לילדים עם צרכים מיוחדים - איכות חיים בשגרה ובחרום".

את יום העשרה ינחה הפסיכולוג מישאל כירורג. יום זה יכלול גם ארוחת צהרים ,פעילות הפגתית והרפיה במוסיקה ושימוש בבריכת השחייה במלון לכל דכפין

 

 

 

ב. משחקיה- בהתפתחות הילד

צורך נוסף שהועלה הוא ניצול זמן השהייה של ילדים והורים המוזמנים למרכז להתפתחות הילד בביה"ח לצרכי טיפול במשחקים שונים.

הוקמה "משחקייה" - מעוצבת בצורה נעימה , ובה משחקים מגיל הפעוטות ועד גיל גן,מגוון רחב של משחקים , המזמינים את ההורים וילדיהם לשחק תוך סיוע של מתנדבים , בהתאם לצורך. מתאפשרת גם השאלת משחקים. "המשחקייה"- מופעלת בכל ימות השבוע בשעות הפעילות של המרכז להתפתחות הילד על ידי מתנדבות ממועדון "עמיתים" .

 

 

ג. משחקייה-במתנ"ס האזורי אחר הצהרים

צורך נוסף שזוהה על ידי ההורים- העדר פעילות של אחר הצהרים לילדים עם צרכים מיוחדים .

מועדוננו נענה לבקשה זו ואנו נמצאים בתהליך הקמה של משחקיה במתנ"ס האזורי שתופעל פעמיים בשבוע בין השעות 16:00-18:30 הפעלת הילדים ושמירתם מתאפשרת בעזרתם של מתנדבים מרוטרי עמיתים . המשחקייה תפתח ב- 01 בפברואר 2007.

 

 

ד. עולים חדשים- מרכז תפוז.

מרכז תפוז הינו מרכז קליטה לעולים חדשים המגיעים מאתיופיה ובעבר גם ברה"מ לשעבר ומדרום אמריקה . לצד הפעילות הממוסדת של המרכז ', נטל מועדוננו על עצמו מספר פרויקטים שמטרתם לסייע לעולים וילדיהם את חבלי הקליטה בארץ. מבין הפעילויות של מועדוננו:

 

 

משחקיה

המועדון הקים לפני כ-4 שנים חדר משחקים שמטרתו לחשוף אמהות וילדים בגיל הרך למשחקים המתאימים לגילם , ללמדם את דרך המשחק, הכרות עם השפה , לימוד צבעים והקניית הרגלי משחק משותפים .

המשחקייה מופעלת פעמים בשבוע , ואחת לשבוע מתקיימת שעת סיפור. כל פעילות הספרייה מתבצעת ע"י מתנדבות/ מתנדבי מועדוננו.

 

 

חוג לבישול

מזה שלוש שנים אנו מקיימים חוג לבישול במרכז תפוז שבו מלמדות חברות מהמועדון את הנשים האתיפיות בישול לפי מתכונים מהארץ , וחושפים אותן לתרבות ולמאכלים ישראלים . החברות מתמקדות בבישול איכותי על פי אבות המזון ועל פי מצרכים זמינים. בתום הבישול וההדרכה נערכת סעודת שבה משתתפות האמהות המבשלות וילדיהם השותפים.

 

 

אירועים לציון חגים

חג החנוכה - בכל חג אנו עורכים מסיבה במרכז הקליטה שבו מדלקים יחד את הנרות ,שרים יחד ומופיעים בפני הקהל במופע אמנותי. בסוף המסיבה אנו מחלקים סופגניות ושי ללילדים.

טו בשבט- חברי המועדון ודיירי המרכז יוצאים לנטיעות משותפות בשיתוף הקרן הקיימת ומשלבים גם טיול בטבע ופיקניק משותף.

חג השבועות - העולים מוזמנים להשתתף באירועי חג השבועות הנערכים במושבי האזור במתכונת מסורתית, יחד עם חברי המועדון.

 

 

ה. מרכז רב שירותים לעיוור (מרש"ל)

המרכז מנוהל ע"י חברת מועדוננו ר' יסמין בורנשטיין. מועדוננו נרתם לסייע למרכז במגוון רחב של נושאים כמו:

* הרצאות- מתן הרצאות לקבוצת העיוורים וכבדי הראיה המטופלת במרכז.

* ריכוז אירועים - אחת מחברות המועדון אחראית לנושא האירועים במרכז.אחד האירועים

המרגשים שאורגנו ע"י המועדון היה מסיבת חנוכה, בה רואיינה אחת המטופלות במרכז

שפתחה בפני חברי במועדון אשנב לעולמם המורכב של כבדי הראיה. באותו ערב נתרמו ע"י החברים אלפיים שקלים כסיוע למרכז.

* שעת סיפור - אחת לשבוע מתקיימת שעת סיפור בהשתתפות אחד מחברי המועדון.

* לווי כספי- לווי הפעילות הכספית של המרכז ע"י אחד מחברי במועדון, רואה חשבון במקצועו.

 

 

ו. מועדון דיוני

מזה ארבע שנים אנו מקיימים בחטיבה העליונה בבית ספר עמל בנהריה מועדון דיונים ( למעט השנה הקודמת שבה התקיימה הפעילות נו בבית ספר לקצני ים בעכו) .

חברי המועדון שעברו הכשרה בסדנאות מיוחדות, מלמדים את התלמידים את עקרונות הטיעון והרטוריקה, ומנחים אותם בפעילותם.

את השנה הנוכחית פתחנו ב- 30 בנובמבר 2006 במתכונת של מפגשים אחת לשבועיים , סה"כ כ-12 מפגשים עם 30 משתתפים.

הנושאים נבחרו על ידי התלמידים , כשבסוף הפעילות יערך פנל על נושא שיבחר על ידי התלמידים . כמו כן מתוכננת השתתפות בתחרות ארצית של הנואם הצעיר.

פעילות קהילתית של האפיק לשירות במקצוע .

מעבר לפעילות השגרתית של האפיק לשירות במקצוע, כמו JOB TALK הניתן בכל ישיבה עיסקית, ביקור חברים במפעלי תעשיה ובמקומות עבודה וסיוע הדדי במקצוע, מקיים השנה האפיק לשירות במקצוע שני פרויקטים גדולים:

 

 

א. איכות בקהילה

מועדון רוטרי עמיתים נטל על עצמו, כפרויקט רב שנתי, לפעול למען שיפור האיכות בקהילה, תוך ניצול כלים הקיימים ברוב המוסדות העסקיים והציבוריים. בכך באה לידי ביטוי התפישה הרוטריונית של ניצול המקצוע לטובת הקהילה.

העיקרון: כמעט כל הארגונים היום מקיימים פעילות איכות כמו בקרת איכות המוצרים, הנהגת תהליכי איכות כמו ניהול איכותי כולל

 (TQM) או שיטות אחרות לניהול איכות, הסמכות לתקני 9002 ISO ואימוץ תקני הפדרציה האירופית לניהול איכות (EFQM) וכו'.

 

התכנית כללה מספר שלבים:

1. מספר הרצאות לכל חברי המועדון בנושאי איכות וניהול איכות. מעבר לצד המעשי של השיטה לשיפור האיכות בקהילה.

2. קיום סדנה לכלל החברים באחד מימי ששי ב"נס עמים" בה ניתנו הרצאות ע"י מומחים לאיכות ומדריכות ומנחות צוותי שיפור.

3. בשיתוף פעולה (פורה מאד) עם המועצה האזורית מטה אשר, הוחלט ליישם את הרעיון ביישובי המועצה. התקיימו מספר מפגשים עם חברי המועצה, ראשי ועדי היישובים והמפתחות הקהילתיות. בסופו של התהליך נבחרו שני ישובים לתחילת התהליך : שבי ציון ונתיב השיירה.

4. בשלב זה קויימו מפגשים עם ועדי היישובים שבבחרו, הנושא הוצג בהרחבה והוחל בפעילות. נבחרה ועדת היגוי לאיכות בכל ישוב, והוחל בתהליך של איבחון ביישוב לשם איתור נקודות טעונות שיפור (בלשון המקצועית: נט"שות).

5. נבחרו ע"י ועדות ההגוי בכל יישוב נושאים לטיפול- בשבי ציון: שיפור התקשורת עם התושבים, ובנתיב השיירה שיפור חזות הישוב.

6. הוקמו צוותי שהחלו בעבודה על פי הנחית המנחות ובשלב ראשוני הופצו שאלונים לתושבים כדי לאתר את השאלות הבוערות.

7. כעת אנו מתכננים להכשיר קבוצת מנחים משלנו. 8 - 10 חברי מועדון.

 

ב. צוות גליל

בדיונים מוקדמים במועדון הועלו הבעיות הייחודיות של הגליל. אלו מאופיינות בהגירה שלילית ונשירה בעיקר של הצעירים, בחוסר יכולת חמשיכת אוכלוסיות חזקות לגליל ולכן להתמעטות הולכת ועולה של האוכלוסייה. היעדר השקעות בתשתיות, בשיכון, במקורות תעסוקה ובחינוך בגליל מחמיר את המצב ואינו מבטיח עתיד וורוד לאזור.

המועדון החליט להירתם לפעילות למעון הגליל בשני מישורים:

1. המישור המקצועי - לרתום חברי מועדון בעלי עסקים, רוטריונים אחרים ממועדוני אשכול חוף ואף משאר מועדוני רוטרי באזור וכן בעלי עסקים לא רוטריונים לסייע ליזמים המעוניינים להקים עסק בגליל בתחילת דרכם. הכוונה היא להדריך אותם בכל השלבים של הקמת העסק, לסייע להם בפתרון בעיות מול הרשויות, וללוות אותם בתקופה הראשונה של פעילותם. התקווה היא שלווי כזה יקל עליהם הן עיסקית והן חברתית.

2. הגדלת מועדוני רוטרי- הצוות החליט שאחת הדרכים להגדלת השפעת הגליל היא להקים בו מועדוני רוטרי רבים ככל האפשר , דבר שיגדיל את יכולת "הגיוס" של הגליל, את יכולתו למשוך בעלי השפעה ובעלי עניין לפעילות למען פיתוחו לטובת כל תושביו.

 

הנחת היסוד על פיה פועל מועדונינו ועומדת כנר לרגלנו הינה,

שתמיכתנו בקהילה מתבססת בראש ובראשונה על ניצול ההון האנושי והפוטנציאל האנושי והעסקי הגלום בקרב חברינו.

התמיכה הכספית בקהילה נתינת רק כאמצעי תמיכה בהון האנושי זה!

 

כל הזכויות שמורות לרוטרי "עמיתים" נהריה

הפעל נגישות

בניית אתרים