רוטרי "עמיתים" נהריה
חזרה לעמוד קודם

המגילה שלי                       עמוס גלעדי      שבועות תשס"ח, יוני 2008

 

 

מגילת רות היא המגילה השנייה בסדר חמש המגילות , לאחר מגילת שיר השירים שנקראת בפסח, אשר כולה שירה לאהבה באה מגילת רות הנקראת בשבועות והיא כולה סיפור אהבה.

עליה אמר גתה:"היא האידיליה הקטנה והמושלמת בספרות העולמית"

.

שתי המגילות מספרות דברים שהצניעות (לפי היהדות האורתודוכסית) יפה להן ואין לדבר בהם בפומבי ובטח לא להעלותן על הכתב.

מגילת רות היא מגילה הקוראת תגר על היהדות האורתודוכסית שחוקיה נוקשים , בעיקר ביחסים שבינו לבינה.

הפרוש שלי למגילה הוא שזה סיפור אהבה מרגש בין אישה נוכריה לגבר עברי מיוחס , אהבה שמתגברת על כל המכשולים והם רבים , רבים מאד.

תחילתה של המגילה מבשרת על אופייה "הפרדוכסלי":"ויהי רעב בארץ.וילך איש מבית לחם".איך יכול להיות רעב בבית הלחם למה לא בחרו שם של עיר אחרת :חברון , ענתות.

שמו של האיש -בעלה של נעמי - הוא אלימלך ואני היית קורא זאת אלי- מלך, מרמז שבסוף הסיפור נגיע למלך. איזה ??מיהו?? עוד נשמע עליו. בכלל כל השמות במגילה מרמזות על משהו: כליון ומחלון וערפה.

 

רות (לפי מפרשים אחדים קיצור של רעות) היא מואבייה במוצאה שאפילו לא התגיירה אלא אמרה את המשפטים הבאים:"עמך עמי , אלוהיך -אלוהי". והייתה מוכנה להצטרף לחמותה ולחיות חיי עוני ודלות.

יודעים אתם איך התייחסה התורה למלכות מואב .אצטט:" לא יבוא עמוני ומואבי בקהל ה', גם דור עשירי לא יבוא להם בקהל ה' עד עולם" (דברים כ"ג 4).

רות מפתה את בועז בערמומיות - כמצוות חמותה :"ותבא בלט ותגל מרגלותיו ותשכב ויהי בחצי הלילה ויחרד האיש וילפת והנה אשה שוכבת מרגלותיו".

ממתי מותר פיתוי וחיזור כזה על גבול המיניות בתורה - אין !! ואם יש ,זה תמיד לשלילה.

יש עוד אחד כזה שקשור לסיפורנו ועוד מעט נגיע אליו.

 

עד כאן דיברנו על רות ומה עם בועז ,מיהו??

במגילה כתוב :" ויהי ביתך כבית פרץ אשר ילדה תמר ליהודה מן הזרע אשר ייתן ה' לך מן הנערה הזאת".מי זה אותו פרץ??

פרץ הוא אחד משני התאומים שילדה תמר- כלתו של יהודה- לאחר שהתחפשה ל"קדשה" (זונה),כשלא עמד בהבטחתו לתת לה את בנו השלישי (שילה) לבעל. פיתתה אותו לבוא אליה ולשכב עמה וממנו התעברה .

ומה כתוב בספר ויקרא בפרשת "אחרי מות":" ערות כלתך לא תגלה, אשת בנך היא לא תגלה ערותה". בקיצור פרץ הוא בן- זנונים, לא ממזר אבל לא טהור ונקי ללא רבב.

וזאת השושלת כפי שכתוב :"ואלה תולדות פרץ - פרץ הוליד את חצרון וחצרון הוליד את רם ורם הוליד את עמינדב ועמינדב הוליד את שלמה ושלמה הוליד את בועז.

"ובועז הוליד את עובד, ועובד הוליד את ישי וישי הוליד את דוד". (רות ד' 21-22). בקיצור שושלת המלכות של בית דוד הינה מצאצאיהם.

וכיצד מתייחסת התורה אל מלך :"שום תשים עליך מלך אשר יבחר ה' אלוהיך בו, מקרב אחיך תשים עליך מלך לא תוכל לתת עליך איש נכרי אשר לא אחיך הוא".(דברים י"ז 15)

בקיצור משני הכיוונים שושלת לא טהורה וזכה כפי שצריכה להיות שושלת של מלך ועוד מלך ישראל.

אבל שושלת של אהבה, אהבה כנה , אמיתית וטהורה .

וכפי שאמרתי בהתחלה במלחמה בין החוקים האורתודוכסים הנוקשים( על ,קוצו של יוד" שחרור עגונות) ובין והאהבה, לפי מגילת רות האהבה מנצחת ומנצחת בגדול.

 

זהו הפרוש שלי למגילת רות

קריאת תגר על חוקי היהדות

הנוגעים לאהבה ויחסי אישות

 

ובסיפור הזה על מגילת רות אנו סוגרים מעגל של אירועים הקשורים בלוח השנה שלנו. מי שזוכר האירוע הראשון שחגגנו היה חג האהבה -ט"ו באב וזה האירוע האחרון במסגרת החגים שגם הוא קשור באהבה. התחלנו באהבה סימנו באהבה ונמשיך באהבה.

אז ממני באהבה לכולכם

חג שמח

כל הזכויות שמורות לרוטרי "עמיתים" נהריה

הפעל נגישות

בניית אתרים