רוטרי "עמיתים" נהריה
חזרה לעמוד קודם

פרשת בלק    כתב:עמוס גלעדי,    חילופי נשיאים 1.7.09 


פרשת ברק נקראת ע"ש בלק מלך מואב אבל ראויה יותר להיקרא ע"ש בלעם הוא למעשה הדמות הדומיננטית בכל הפרשה .( בגימטרייא בלעם ב-10 גדול יותר מבלק ומסיקים מכך שבלעם ב10 דרגות יותר חכם מבלק.)
האמת צריכה להיאמר שאין הרבה פרשות בתורה שנקראות ע"ש אישים - אפשר למנות אותם על כף יד אחת (נח, יתרו, קרח, בלק , פנחס) , רובם נוכריים או בהקשר שלילי.
היחידי שהוא לכבוד ותפארת הוא אותו פנחס שהזכרתי קודם.אין פרשות על שם האבות (אברהם יצחק ויעקב) אין ע"ש משה ואהרון אבל יש פרשה אחת ויחידה ע"ש אישה
והיא "חיי שרה". זכית שרה שעל שמך יש פרשה.
רבים הפרשנים שניסו לפרש מדוע ניתנו לשני הנוכרים שע"ש יש פרשת שבהם יאמרו הדברים הכי משמעותיים בתורה ושהם אבני היסוד של תורת ישראל והכוונה ליתרו שבפרשתו מופיעים לראשונה עשרת הדיברות. ובלק שבפרשתו מופיעים דברי הברכה שמברך בלעם את עם ישראל. ועל כך בהמשך
חכמים שואלים מדוע הזמין בלק את בלעם לקלל את ישראל ולא לברך את עמו -את מואב. ויש שמפרשים זאת כראשית האנטישמיות עלי אדמות . כי מה אומר בלק לבלעם כשהוא שולח אליו משלחת :"ועתה לכה נא ארה לי את העם הזה כי עצום הוא ממני אולי אוכל נכה בו ואגרשנו מן הארץ כי ידעתי אשר תברך מבורך ואשר תאר יואר". בקיצור "תקלל את ישראל ותציל את מואב" מזכיר לכם משהו מתקופת הפוגרומים במזרח אירופה: "הכה את היהודים ותציל את רוסיה".
וכמובן כל זה לא מסתייע בידו ובלעם במקום לקלל -מברך ומרעיף אמרי שפר על עם ישראל ולא פעם אחת אלא שלש פעמים והכול כפי שאומר בלעם:"לא אוכל לעבור את פי השם לעשות טובה או רעה מלבי אשר ידבר ה' אותו אדבר"
חלק מהברכות שברך בלעם את עם ישראל הפכו במשך הדורות לנכסי צאן ברזל של האמונה היהודית והנה חלק מהן:" הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" "כרע שכב כארי וכלביא מי יקימנו מברכיך ברוך וארריך ארור".
והפסקה החשובה מכולם שאנו אומרים אותה כל יום בכניסתנו לבית הכנסת בתפילת שחרית:" מה טובו אהליך יעקב משכנותיך ישראל".
בקיצור הלוואי שהיו קמים בעם ישראל מליצים כאלה
ואם לסכם במילה אחת או שתיים
מה בעצם אמר בלעם
הרי זו אותה מילה שאנו כבר אומרים שבועיים
זה שם המקום הזה - יחי עם

 

כל הזכויות שמורות לרוטרי "עמיתים" נהריה

הפעל נגישות

בניית אתרים