רוטרי "עמיתים" נהריה
חזרה לעמוד קודם

"דרוש חומר גלם לבניית אומה"

 

נכתב ע"י Joao Ubaldo Ribeiro בעל עמוד בעיתון "O Estado de Sao Paulo".

תורגם ע"י פביו צוויביל.

 

על פי התפיסה הכללית הרווחת Collor לא התאים לתפקיד, כמו כן Itamar וגםFernando Henrique. עכשיו, אומרים שגם Lula לא מתאים. גם זה יבוא אחריו לא מתאים לכלום. אני מתחיל לחשוד שהבעיה איננה בגנב המושחת שהיה Collor או בקומדיה שהיא Lula [נשיאים ופוליטיקאים ברזילאים]. הבעיה בנו. בנו כעם. אנו כחומר גלם למדינה.

מפני שאני שייך למדינה שבה ה"פקחות" היא מטבע אותו תמיד מעריכים, (פחות או יותר מן הדולר). מדינה שבה היכולת להתעשר בין לילה היא סגולה השווה יותר מהקמת משפחה מכובדת ומוערכת.

אני שייך למדינה בה לצערי, לעולם לא ניתן יהיה למכור עיתונים במתקני אוטומטיים על המדרכה, כמו במדינות מתוקנות. בהן משלמים עבור עיתון אחד ואף לוקחים עיתון אחד בלבד. אני שייך למדינה, בה חברה פרטית הינה מחסן אישי לעובדיה, הלוקחים לביתם, כאילו יש לכך הצדקה, עפרונות, עטים, נייר, מהדקים וכל מה שעוד אפשרי לשימושם האישי ולבני משפחותיהם.

אני שייך למדינה בה מקובל, ואף מרגישים בנוח, כאשר גונבים כבלים לשכן, ומרמים את חברת הכבלים. מדינה בה מזייפים הצהרות מס בכדי שלא לשלם, ולהעביר תשלום נמוך יותר של מיסים.

אני שייך למדינה בה חוסר דיוק הנו הרגל מקובל, מדינה בה, מנהלי חברות לא מעריכים את כח האדם שברשותם. מדינה בה כמעט ולא מתייחסים לאקולוגיה, משליכים זבל לרחובות ומתלוננים כי הממשל לא מנקה את מערכות הביוב. מדינה בה "גונבים חשמל ומים, ומתלוננים שהשירות יקר. מדינה בה לא קיימת תרבות קריאה (לדוגמא, הנשיא שלנו, שהתלונן רק לאחרונה ש"משעמם לקרוא"). מדינה בה אין מצפון וזיכרון פוליטי, היסטורי או כלכלי. מדינה בה חברי הכנסת שלנו עובדים רק יומיים בשבוע כדי להעביר חוקים שטבעם הוא תביעה גדולה יותר מצד חסרי הכול, "ניפוח שכלם" של אלו שיש להם מעט, והטבת מצבם של מעטים בודדים.

אני שייך למדינה בה אפשר לקנות ללא מבחנים תעודות רופא, ורישיונות נהיגה. מדינה בה אדם קשיש, אישה עם תינוק או נכה עומדים באוטובוסים בזמן שהצעיר שיושב ומעמיד פני ישן, רק בכדי שלא לתת את מקומו. מדינה שבא זכות הקדימה ניתנת למכוניות ולא להולכי רגל. מדינה בה כולנו עושים שטויות אבל מרבים לגנות את הממשלה.

ככל שאני מנתח את החסרונות שלFernando Henrique [הנשיא לשעבר], כך אני מרגיש טוב יותר עם עצמי, וזאת למרות שעוד אתמול "שלשלתי" מספר שטרות כסף לידי שוטר, רק בכדי שלא ייתן לי דו"ח. ככל שאני אומר ש-DIRCEU [פוליטיקאי ידוע] אשם, כך אני מרגיש יותר טוב כברזילאי אפילו שרק היום בבוקר עשיתי "פוילישטיק" בכדי למקור ללקוח מוצר פגום, על מנת שאוכל לשלם כמה מחובותיי.

לא! די ומספיק!!!!

כחומר גלם לבניית מדינה יש לנו מספר תכונות טובות אבל חסר לנו המון כדי להיות הגברים והנשים להם המולדת זקוקה.

הפגמים הללו, ה"פקחות" הברזילאית המולדת, ההעדר יושר הזהיר, הגדל בהדרגה ומתפתח עד כדי שערוריות. חוסר איכות אנושית, יותר מ-FERNANDO HENRIQUE, COLLOR או - LULA, היא, ורק היא הרוע, היות והם ברזילאים כמונו, הםחזרה לכתבות נבחרנו. ילידי המקום ולא כל מקום אחר.

אני עצוב. מפני שאפילו LULA היה מתפטר היום, הנשיא הנבחר הבא יאלץ לעבוד עם אותו חומר הגלם הפגום - אנו כעם. וכמובן לא יוכל לבצע כלום. אין לי כל ביטחון שמישהו יכול לעשות טוב יותר. עד שמישהו לא יפעל לסילוק מנהגינו הפגומים כעם, אף לא אחד יתאים. כפי שלא התאימו COLLOR, FERNANDO HENRIQUE, ITAMAR, LULA לא יתאים זה שיבוא אחריהם. מה היא הברירה? הייתכן שאנחנו זקוקים לרודן, שיכריח אותנו לעמוד בחוקים בכוח ובאימה?

מה שנחוץ, אחר. כל עוד ה"אחר" לא יצמח מלמטה מעלה, ההפך, או מן הצדדים, אין זה מהותי, אנחנו נמשיך בדרך הייסורים, העינויים, ונישאר תקועים ו"דפוקים".

מאוד נעים להיות ברזילאי, אבל כאשר ה"ברזילאיות" מתחילה להיות מכשול ליכולת שלנו להתפתח כאומה, אז זה מהותי. לא צריכים להדליק נרות לקדושים ולצפות שישלח אלינו המשיח.

אנו חייבים להשתנות. עתכם הברזילאים כעם, מנהיג חדש, לא יוכל לעשות כלום. זה ברור מאוד. אנחנו חייבים להשתנות. כן, אני באמת חושב שזה מתחבר לכל מה שקורה לנו: אנו סולחים על בינוניות, באמצעות תוכניות טלוויזיה אומללות המעודדות כישלונות. מדובר בתעשיית סלחנות וטמטום.

כעת, לאחר המסר הזה בכנות החלטתי לחפש את האחראי, לא בכדי להענישו אלה בכדי לשנות. כן, לדרוש אפילו שישנה את התנהגותו ושלא יעשה את עצמו חירש ולא מבין.

זהו, החלטתי לחפש את האחראי ואני בטוח שאמצא אותו ברגע שאסתכל במראה.

הינה הוא! לא צריך לחפש במקום אחר.

ואתה? מה את חושב? תשקול את זה!!

[הערת המתרגם: בחרתי לתרגם מאמר הזה מפני שחשבתי שלו הייתי מחליף השמות והמקומות בטח היה מתאים למדינה הקטנה שלנו.]

פביו צוויביל

 

כל הזכויות שמורות לרוטרי "עמיתים" נהריה

הפעל נגישות

בניית אתרים