רוטרי "עמיתים" נהריה
חזרה לעמוד קודם

תנועת הרוטרי   העביר רון דב

 

תנועת רוטרי בינלאומי היא ארגון וולונטרי של בעלי מקצוע מובילים בתחומם שהתארגנו לשירות הומניטרי, ולבניית רצון טוב והבנה. התנועה הוקמה לפני 100 שנה בשיקגו ארה"ב, על ידי עו"ד פאול האריס שצירף אליו אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים במטרה לסייע לקהילה ולנזקקים בעזרת המצויינות, הקשרים והכישורים שמקצועם מקנה להם. העיקרון המלווה את תנועת הרוטרי הוא השירות לזולת מעל הפרט.

תנועת הרוטרי היתה הראשונה שבה חברו יחד אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים במטרה להגיש עזרה לזולת.

בתקופה הראשונה ערכו חברי המועדון את פגישותיהם ברוטציה, במקומות העיסוק והעבודה של כל אחד ואחד לפי התור, ומכאן נבע השם "רוטרי". אחד החברים, מונטגיו בר, סבר שיש לתנועה צורך בסמל; וכך, בסופו של דבר הפך גלגל השיניים (עם המגרעת) לסמל שרוטריונים בכל רחבי העולם נושאים כיום על דש בגדם.

מטרתה העיקרית של תנועת הרוטרי היא לעודד ולטפח את אידיאל השירות כבסיס לכל מפעל ערכי ובמיוחד לעודד ולטפח ארבעה נושאים:

פיתוח מעגלי היכרות אישית כהזדמנות של שירות.

רמות מוסר גבוהות בעסקים ובמקצועות חופשיים; הכרה בערכו המועיל של כל עיסוק וראיית כל רוטריון את מקצועו כהזדמנות לשירות החברה.

יישום של אידיאל השירות על ידי כל רוטריון בחייו הפרטיים, העיסקיים והציבוריים.

קידום יחסי הבנה בינלאומיים ופעולות להגברת ידידות ושלום בין עמים באמצעות אחווה עולמית של אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים המאוחדים באידיאל השירות.

המטרות הכלליות של מועדוני רוטרי זהות בכל ארץ וארץ - פיתוח של יחסי ידידות והבנה הדדית בקרב אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים בכל קהילה, שיפור חיי הקהילה על ידי מאמצים להשגת רמות גבוהות של התנהגות בעולם העיסקי ובנהלים של בעלי מקצועות חופשיים, קידום רעיונות של יחסי הבנה בינלאומית, ידידות ושלום. למועדוני רוטרי בכל אתר ואתר יש אידיאל יסודי אחד: "אידיאל השירות", שעיקרו הקדשת מצויינות, מחשבה ועשיית פעולות למען העזרה לזולת.

חבר רוטרי מונחה על פי ארבעה מבחנים:

* האם זו אמת

* האם זה הוגן כלפי כל המעוניינים

* האם זה מטפח רצון טוב וידידות

* האם זה לטובת כל המעוניינים.

מאז 1905 פשט רעיונם של פאול האריס ועמיתיו על פני תבל וכבש לבבות בני אדם מלאומים שונים, בעלי אמונות ודעות שונות. כיום מצויים מועדוני רוטרי ב-160 ארצות וחבלים גיאוגרפיים. בשנים האחרונות התפשטה התנועה גם לארצות מזרח אירופה, ובכמה מדינות חודשו המועדונים שהיו קיימים לפני מלחמת העולם השנייה. כה גדולה ומקיפה היתה ההצלחה האוניברסלית של רוטרי עד שכיום פועלים ברחבי תבל יותר מ-30,000 מועדוני רוטרי עם מספר כולל של יותר מ-1,200,000 חברים.

רוטרי בינלאומי מעודד קשרים ופעולות משותפות של מועדונים בארצות שונות הנרתמים בצוותא לסייע בפרוייקט מקומי או בפרוייקט עולמי. בשנים האחרונות נרתם רוטרי בינלאומי למלחמה בפוליו והצליח לגייס מאות מיליוני דולרים ואלפי מתנדבים להדברת המחלה בארצות אפריקה ואסיה.

מועדוני רוטרי בעולם מאורגנים ב"אזורים". בדרך כלל החלוקה היא לפי מספר המועדונים. יש מדינות שבהן מספר "אזורים". מועדוני ארץ ישראל היו בזמנו חלק מאזור 83 (אחר כך אזור 195), שכלל גם את מצרים, קפריסין, לבנון ועבר הירדן (כפי שמדינה זו נקראה באותה עת). נציגים מביירות השתתפו בועידות אזוריות בחיפה ונציגי המועדון השתתפו בשנת 1946 בועידה שנערכה בקהיר. עם הקמת המדינה נותק הקשר עם רוב הארצות השכנות. ברוטרי ישראל יש כיום כשישים מועדונים והוא כיום אזור 2490

 

עמיתי פאול האריס

 

תנועת הרוטרי מוקירה את חבריה (ובמקרים יוצאי דופן גם לשאינם חברים) ,המגלים מסירות מיוחדת למטרות התנועה ותרומתם ומאמציהם יוצאי הדופן וניכרים בפעילות המועדון האיזור והחברה.

הזוכים להוקרה זו מקבלים אות מיוחד-"עמית פאול האריס" הקרוי על שם מיסד התנועה. בהרי צפת ניטע יער פאול האריס

כל הזכויות שמורות לרוטרי "עמיתים" נהריה

הפעל נגישות

בניית אתרים